Folketingets ledelse vil ikke bøje sig for terroristernes trusler om at straffe Danmark for de 12 omstridte tegninger af profeten Muhammed. Derfor åbner Christiansborg også i år dørene for de tusindvis af gæster, der ventes, når København afvikler Kulturnatten den 15. oktober. Men i forhold til tidligere år vil der være skærpede sikkerhedsforanstaltninger. Hvilke vil Folketingets direktør, Carsten U. Larsen, ikke afsløre.
»Vi udtaler os af princip ikke om sikkerheden i Folketinget,« oplyser direktøren via Folketingets presseafdeling.
Ifølge Berlingske Tidendes oplysninger har det ellers været overvejet, om Folketinget i år skulle droppe åbent hus-arrangementet. Overvejelserne skyldes sagen om den tjetjenske bombemand fra Hotel Jørgensen i det centrale København, femårsdagen for den første offentliggørelse af profettegningerne og JP-redaktøren Flemming Roses nye bog, hvor karikaturerne genoptrykkes.
Men overvejelserne skyldes også, at Kulturnatten i Folketinget hvert år er et tilløbsstykke med omkring 15.000 besøgende, og at Politiets Efterretningstjeneste (PET) har udtrykt bekymring over sikkerhedsrisikoen ved at lade et så stort antal mennesker gå rundt på egen hånd i Folketinget. Især fordi de besøgende bliver lukket ind via hovedindgangen, da det ikke kan lade sig gøre at bruge den normale besøgsindgang, hvor alle gæster tjekkes og scannes som i en lufthavn. Interessen for at besøge Christiansborg på Kulturnatten er ganske enkelt så stor, at der vil opstå meget lange køer, hvis gæsterne skal ind via besøgsindgangen.
Bortset fra 2001, da Folketinget ikke deltog i Kulturnatten på grund af terrorangrebet mod USA en måned forinden, har Christiansborg haft åbnet hus hvert eneste år i oktober.
Demokratiets højborg
Og den konservative udenrigsordfører, Naser Khader, er glad for, at borgerne også i år kan komme inden for »Borgens« tykke mure og hilse på politikerne.
»Det er en tradition, vi har haft i mange år, og den skal vi holde fast i, for ellers går vi terroristernes ærinde. Selvfølgelig skal befolkningen havde denne mulighed for at besøge demokratiets højborg. Det mindsker afstanden mellem befolkningen og politikerne, og Kulturnatten er noget, som jeg og mange andre politikere altid ser frem til,« siger Naser Khader.
»Jeg har tillid til, at PET og politiet nok skal tage vare på sikkerheden,« tilføjer Naser Khader.
Ifølge seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) Lars Erslev Andersen er det en rigtig vurdering at holde Folketinget åben på Kulturnatten.
»Jeg har respekt for, at man ikke bøjer sig for truslen, og man skal være opmærksom på, at trusselsvurderingen fra PET taler om generel terrortrussel mod Danmark - ikke en specifik trussel. Hvis PET har oplysninger om en konkret trussel mod Folketinget, er det en helt anden sag,« siger Lars Erslev Andersen, der forsker i international terrorisme.